Dzień Świętego Patryka

W dniu 18 marca 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Mroczeniu postanowili uczcić narodowe święto Irlandczyków, organizując obchody Dnia Irlandii. Dzień świętego Patryka wypada 17 marca. Jest to święto irlandzkie o wymiarze narodowo-religijnym. Dzień św. Patryka obchodzony jest jednak nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie. Jak mówią mieszkańcy Zielonej Wyspy: „każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem”. Popularność tego święta wiąże się z powszechną fascynacją kulturą celtycką i jej obyczajami. Dzień świętego Patryka został ustanowiony ku czci misjonarza i biskupa, który krzewił wiarę chrześcijańską w Irlandii. Patron Irlandii żył na przełomie IV i V wieku, popularność zdobył dokonywaniem rozmaitych cudów i wykładaniem prawd wiary. Święty Patryk tłumaczył na przykład dogmat o Trójcy Świętej, na przykładzie trójlistnej koniczyny, stąd właśnie koniczyna stanowi symbol ego święta. Chcąc przybliżyć naszym uczniom kulturę krajów anglojęzycznych, uczniowie klasy V pod kierunkiem p. Kornelii Jarczak-Boryczki, p. Igi Falkowskiej-Pity, p. Marzeny Binek, przygotowali niespodzianki dla uczniów naszej szkoły. Wszyscy zainteresowani mogli posłuchać muzyki irlandzkiej i skosztować zielonych pyszności”, sprawdzić swoją wiedzę z języka angielskiego, uczestniczyć w Konkursie Wiedzy o Irlandii i Św. Patryku. Tego dnia zostały ogłoszone wyniki konkursu na najładniejszą koniczynkę Św. Patryka, w którym wzięły udział chętne osoby z poszczególnych klas.

Wyniki Konkursu:

I miejsce – Marta Maksim

II miejsce – Antoni Maciejewski

III miejsce – Wiktoria Skrobańska, Lena Moras

Wyróżnienie – Kornelia Gattner

Dziękujemy za ten dzień oraz składamy gratulacje dla zwycięzców. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia.

Opr. Marzena Binek